Product line accommodates multiple uses ranging from commercial to residential. All products are manufactured using 100% virgin materials.
Wear Layer 12 mil/(0.3mm) Packaging
Finish/Color/Pattern Semi-Matte/Wood Grain.
8 planks per carton.
Dimensions H x W x L 7.5mm X 7″ X 48″, 2.36 sq ft per plank. 18.91 sq ft per carton.
Intended Use Commercial & Residential. Warranty 7 year / 5 year. 25 year / 20 year Residential.
Commercial Carton Weight: 30 lbs
60 cartons per pallet
100% Virgin Materials 1134.60 sq ft per pallet
| Weight | 30 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7 × 48 in |
| Color | Aspen |
| Price box | $70.82 |
| Country_of_manufacture | China |
| Carton _lbs | 30 |
| Pcs_per_ carton | 8 |
| Size | 7" x 48" |
| Sold as box | Box |
| SFT/Pc | 2.37 |
| Thickness | 7.5mm |
| Unit of measurement | Sft |
| Weight_pc | 3.75 |
| Product type | Click Flooring WPC (Waterproof Pro Core) |
| Mil | 20 Mil(0.5MM) |
| Sf carton | 18.96 |







Reviews
There are no reviews yet.