Product line accommodates multiple uses ranging from commercial to residential. All products are manufactured using 100% virgin materials. Wear Layer 20mil (0.5mm) Packaging
Finish/Color/Pattern Semi-Matte/Wood Grain
8 planks per carton Dimensions H x W x L Each Plank: 5mm x 7″ x 48″ 2.57 sq ft per plank.
Use Commercial & Residential. 20.56 sq ft per carton. Warranty 7 year / 5 year. Commercial Carton Weight: 40 lbs. 25 year / 20 year Residential.
1026.85 sq ft per pallet
55 cartons per pallet
20 ft container to USA
18 pallets/container
20,304 sq ft per container
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7 × 48 in |
| Color | Brazilian Walnut |
| Country_of_manufacture | China |
| Carton _lbs | 40 |
| Pcs_per_ carton | 8 |
| Size | 7" x 48" |
| Sold as box | Box |
| SFT/Pc | 2.57 |
| Thickness | 5mm |
| Unit of measurement | Sft |
| Weight_pc | 5 |
| Product type | Drop-Lay Flooring |
| Price box | $53.83 |
| Mil | 20 Mil(0.5MM) |
| Sf carton | 20.56 |







Reviews
There are no reviews yet.