Product line accommodates multiple uses ranging from commercial to residential. All products are manufactured using 100% virgin materials.
Wear Layer 20 mil/(0.5mm) Packaging
Finish/Color/Pattern Semi-Matte/Wood Grain
8 planks per carton, Dimensions H x W x L 5.5mm X 7″ X 48″, 2.36 sq ft per plank. 18.91 sq ft per carton.
Intended Use Commercial & Residential. Warranty 7 year / 5 year. Commercial Carton Weight: 28 lbs 25 year / 20 year Residential
60 cartons per pallet
1134.60 sq ft per pallet
18 pallets/container
| Weight | 28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7 × 48 in |
| Color | Aspen |
| Price box | $55.24 |
| Country_of_manufacture | China |
| Carton _lbs | 28 |
| Pcs_per_ carton | 8 |
| Size | 7" x 48" |
| Sold as box | Box |
| SFT/Pc | 2.36 |
| Thickness | 5.5mm |
| Unit of measurement | Sft |
| Weight_pc | 3.5 |
| Product type | Click Flooring WPC (Waterproof Pro Core) |
| Mil | 20 Mil(0.5MM) |
| Sf carton | 18.88 |





Reviews
There are no reviews yet.