Product line accommodates multiple uses ranging from commercial to residential. All products are manufactured using 100% virgin materials.
Wear Layer 20 mil
8 planks per carton
Finish/Color/Pattern Semi-Matte/Wood Grain 2.364 sq ft per plank
Dimensions H x W x L 6mm X 7″ X 36.8″, 18.91 sq ft per carton, Carton Weight: 38 lb
Warranty 7 year / 5 year Commercial 55 cartons per pallet
1.5mm XPE Attached Rubber Back. 25 year / 20 year Residential
Intended Use Commercial & Residential
| Weight | 38 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7 × 48 in |
| Color | Jatoba |
| Price box | $67.23 |
| Country_of_manufacture | China |
| Carton _lbs | 38 |
| Pcs_per_ carton | 8 |
| Size | 7" x 48" |
| Sold as box | Box |
| SFT/Pc | 2.364 |
| Thickness | 6.2mm |
| Unit of measurement | Sft |
| Weight_pc | 4.75 |
| Product type | Click Flooring SPC – XPE Rubber Backing |
| Mil | 20 Mil(0.5MM) |
| Sf carton | 18.912 |






Reviews
There are no reviews yet.