Product line accommodates multiple uses ranging from commercial to residential. All products are manufactured using 100% virgin materials.
Wear Layer 20 mil/(0.5mm) / 12 mil/(0.3mm) Packaging
Finish/Color/Pattern Semi-Matte/Wood Grain
8 planks per carton, Dimensions H x W x L Each Plank: 5mm x 7″ x 48″, 2.33 sq ft per plank. 18.67 sq ft per carton
Intended Use Commercial & Residential. . Warranty 7 year / 5 year. Commercial Carton Weight: 38.6 lbs 25 year / 20 year Residential.
55 cartons per pallet
1026.85 sq ft per pallet
20 ft container to USA
18 pallets/container
| Weight | 38.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7 × 48 in |
| Color | Aspen |
| Price box | $48.80 |
| Country_of_manufacture | China |
| Carton _lbs | 38.6 |
| Pcs_per_ carton | 8 |
| Size | 7" x 48" |
| Sold as box | Box |
| SFT/Pc | 2.33 |
| Thickness | 5mm |
| Unit of measurement | Sft |
| Weight_pc | 4.825 |
| Product type | Click Flooring |
| Mil | 20 Mil(0.5MM) |
| Sf carton | 18.64 |






Reviews
There are no reviews yet.