Product line accommodates multiple uses ranging from commercial to residential. All products are manufactured using 100% virgin materials. Wear Layer 12 mil/(0.3mm)Packaging
Finish/Color/Pattern Semi-Matte/Wood
8 planks per carton Dimensions H x W x L Each Plank: 4.2mm x 7″ x 48″ 2.33 sq ft per plank
Use Commercial & Residential 18.67 sq ft per carton Warranty 7 year / 5 year Commercial Carton Weight: 33 lbs 25 year / 20 year Residential 60 cartons per pallet
1120.20 sq ft per pallet
20 ft container to USA
18 pallets/container
20,163 sq ft per container
| Weight | 33 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7 × 48 in |
| Color | Barnwood |
| Price box | $41.45 |
| Country_of_manufacture | China |
| Carton _lbs | 33 |
| Pcs_per_ carton | 8 |
| Size | 7" x 48" |
| Sold as box | Box |
| SFT/Pc | 2.35 |
| Thickness | 4.2mm |
| Unit of measurement | Sft |
| Weight_pc | 4.125 |
| Product type | Vinyl Click Flooring |
| Mil | 12 mil (0.3mm) |
| Sf carton | 18.8 |







Reviews
There are no reviews yet.